tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,986.14
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,433.61
bnb
BNB (BNB) $ 572.64
solana
Solana (SOL) $ 159.54
xrp
XRP (XRP) $ 0.570938
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.999953
cardano
Cardano (ADA) $ 0.425277
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.119611
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.61
tron
TRON (TRX) $ 0.134461

استیبل کوین چیست؟

استیبل‌کوین‌ها (Stablecoins) یک نوع ارز دیجیتال هستن که به عنوان معادلی پایدار برای ارزهای سنتی مانند دلار یا یورو عمل می‌کنن. این ارزها به‌طور معمول مرتبط با یک ارز سنتی یا یک سبده ارزی از چند ارز مختلف می‌شوند تا ارزش ثابتی داشته باشند.

مزیت اصلی استیبل‌کوین‌ها، پایداری ارزششون در مقایسه با ارزهای دیجیتال سنتی مانند بیت‌کوین است. این ارزها از ولتیلیتی بالای ارزهای دیجیتال سنتی جلوگیری می‌کنن و به کاربران این امکان رو می‌دهند که ارزش اعمال مالی یا تجاری رو با استفاده از یک ارز پایدارتر نگهدارن.

نکته مهمی که وجود داره اینه که برخی استیبل‌کوین‌ها پشتوانه‌های واقعی دارند (مثل دلار آمریکا یا طلا)، در حالی که برخی ممکنه از استراتژی‌های دیگه برای حفظ استحکام ارزششون استفاده کنن.

استیبل‌کوین‌ها در اکوسیستم کریپتو اهمیت زیادی دارند، زیرا امکان انتقال سریع ارزش بین نقاط مختلف بدون نیاز به میانجی‌های مالی فعال می‌کنن. این ارزها به کاربران قدرت انجام تجارت و تبادل راحت‌تر و با کمترین ریسک ارزشی می‌دهند.

انواع استیبل کوین ها:

1. استیبل‌کوین‌های معمولی:
– معمولاً به دلار یا ارز ملی دیگه‌ای مرتبط می‌شوند. مثالشون تتر (USDT) یا دای (DAI) هست.

2. استیبل‌کوین‌های توکنیزه:
– این استیبل‌کوین‌های روی بسترهای مثل اتریوم بیلد شدن و به صورت توکن‌های ERC-20 ارائه میشن. مثالشون USDC یا TrueUSD هست.

3. استیبل‌کوین‌های دیفایی:
– این استیبل‌کوین‌ها بیشتر برای اهداف دیفای استفاده میشن و از قابلیت‌های مختلف مثل Yield Farming بهره میبرن. مثالشون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توکن‌های‌ DAI یا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ USDC‌ می‌تونه‌ باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟