tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,088.17
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,437.61
bnb
BNB (BNB) $ 572.50
solana
Solana (SOL) $ 159.46
xrp
XRP (XRP) $ 0.571445
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
cardano
Cardano (ADA) $ 0.424215
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.119511
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.67
tron
TRON (TRX) $ 0.134707

بلاکچین چیست؟

در رابطه با این که بلاکچین چیست؟ و فناوری بلاکچین چگونه کار میکند باید گفت :

بلاکچین“Blockchain”  یک تکنولوژی و فناوری است که به منظور ثبت و ردیابی تراکنش‌ها و اطلاعات در یک شبکه‌ی رمزنگاری شده استفاده می‌شود.

برای مثال فرض کنید یک کتاب داشته باشید که در آن هر تراکنشی که انجام می شود، به صورت محافظت شده و رمزنگاری شده نوشته شود و برای همه قابل مشاهده باشد.

فناوری بلاکچین برخلاف سیستم‌ های متمرکز مانند بانک ‌ها که توسط یک نهاد مرکزی کنترل می‌شوند، توسط یک شبکه‌ی توزیع‌شده اداره می‌شود.

این تکنولوژی مجموعه‌ای از بلاک ‌ها است که هر بلاک شامل اطلاعاتی مانند تراکنش‌ها، زمان ثبت و اطلاعات دیگر است. وقتی یک تراکنش جدید رخ می‌دهد، این تراکنش به صورت یک داده به بلاکچین اضافه می‌شود مانند این که در همان دفتری که در بالا توضیح دادیم بر روی یکی از برگه های آن، تراکنش و اطلاعات آن نوشته شود.

کل دفتر را بلاکچین، هر برگه را یک بلاک و هر نوشته بر روی یک برگه از دفتر را، اطلاعات تراکنش ها در نظر بگیرید.

 

ویژگی های مهم بلاکچین چیست ؟

یکی از ویژگی‌های مهم فناوری بلاکچین این است که هر بلاک به صورت یکتا شناسایی می‌شود( بلاک های شبیه به هم در یک بلاکچین وجود ندارد) و به بلاک قبلی متصل می‌شود، این بلاک‌ ها و اطلاعات درون آن  به صورت یک زنجیره‌ به یک دیگر متصل هستند. به همین دلیل این تکنولوژی به نام بلاکچین شناخته می‌شود.

حال که متوجه شدیم بلاکچین چیست؟ نوبت آن رسیده تا با یک ویژگی جالب آن آشنا شوید. یکی از ویژگی‌های خاص آن غیر قابل تغییر بودن اطلاعات درون بلاک های آن است.

هر بلاک  شامل اطلاعاتی مانند تاریخ و زمان، داده‌های تراکنش، و یک مجموعه از امضاهای دیجیتالی است که از طریق رمزنگاری به هم پیوسته‌اند.

هش در تکنولوژی بلاکچین چیست؟

هر بلاک شامل یک هش (hash) است که توسط الگوریتم هش‌سازی تولید می‌شود و بر روی بلاک بعدی پیاده سازی میشود، به این صورت که یک بلاک هشِ بلاک قبلی را در ابتدای داده‌ های خود نگهداری میکند.

این خاصیت باعث می‌شود که سیستم مقاوم به تغییرات باشد و هر گونه تلاش برای تغییر در یک بلاک، تغییراتی در بلاک‌های بعدی نیز ایجاد کند.

به عبارت دیگر، برای پاسخ به این سوال که بلاکچین چیست؟ باید گفت این فناوری یک سیستم اعتمادسازی است که تغییرات غیرمجاز را تشخیص می‌دهد. این ویژگی ها بلاکچین را، مناسب برای استفاده در زمینه‌هایی مانند:

انتقال پول، ثبت املاک، ردیابی تامین‌کنندگان و سایر حوزه‌هایی که نیاز به اطمینان و اعتماد بیشتری دارند، می‌کند.

به طور خلاصه، این اختراع بزرگ یک سیستم ثبت و ردیابی تراکنش‌ها و اطلاعات است که توسط یک شبکه‌ی توزیع‌شده اداره می‌شود و امکان تغییر غیرمجاز اطلاعات را کاهش و یا غیر ممکن میسازد.

 

فناوری بلاکچین چیست ؟ و چگونه از رمزنگاری استفاده می‌کند ؟

بعد از پاسخ به این سوال که بلاکچین چیست؟ بد نیست مختصر درباره رمزنگاری های درون آن نیز توضیح دهیم.
این فناوری و اختراع بزرگ از رمزنگاری برای ایجاد امنیت و حفاظت از اطلاعات استفاده می‌کند. که این رمزنگاری به دو صورت اساسی استفاده می‌شود:

رمزنگاری تراکنش‌ها و رمزنگاری هش.

 

رمزنگاری تراکنش‌ها:

وقتی یک تراکنش انجام می‌شود، اطلاعات آن تراکنش، مانند مبلغ و آدرس گیرنده، با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری به صورت رمز شده ذخیره می‌شود. این کار به اطلاعات حساسی که از طریق بلاکچین عبور می‌کنند، امنیت و حریم خصوصی می‌بخشد.

رمزنگاری هش:

هش یک تابع رمزنگاری است که یک ورودی را به یک خروجی یکتا تبدیل می‌کند. در بلاکچین، هر بلاک شامل یک هش است که بر اساس داده‌های خود بلاک و هش بلاک قبلی تولید می‌شود.

این هش به صورت یکتا و منحصر به فرد است و هر تغییر کوچکی در داده‌های بلاک، تغییرات قابل توجهی در هش بلاک به وجود می‌آورد.

بنابراین، اگر یک شخصی سعی کند در یک بلاک تغییری ایجاد کند، تمام بلاک ‌های قبلی و بعدی نیز تغییر خواهند کرد و این تغییرات به طور خودکار قابل تشخیص خواهند بود. اگر کسی بخواهد تغییر و دستکاری در یک بلاک ایجاد کند باید تمامی بلاک ها را تغییر دهد و این کار عملا غیر ممکن است.

با استفاده از این روش‌های رمزنگاری، سیستم امنیت بالایی را فراهم می‌کند.

تراکنش‌ها محافظت شده و تغییرات غیرمجاز قابل تشخیص هستند و همچنین، اعضای شبکه می‌توانند تراکنش‌ها را بررسی کنند و از صحت آن‌ها اطمینان حاصل کنند.

دیدگاهی در مورد “بلاکچین چیست؟

 1. نسترن گفت:

  ممنون بابت توضیحاتتون

 2. صادق گفت:

  خیلی ممنون عالی بود

 3. عرفان گفت:

  دمتون گرم خسته نباشید

 4. عرفان گفت:

  دمتون گرم خسته نباشید

 5. احسان گفت:

  از این مورد توضیحات بیشتر بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟