tether
Tether (USDT) $ 0.998747
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 68,114.25
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,755.77
bnb
BNB (BNB) $ 593.55
solana
Solana (SOL) $ 167.64
xrp
XRP (XRP) $ 0.520486
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.999094
cardano
Cardano (ADA) $ 0.446579
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.159804
chainlink
Chainlink (LINK) $ 18.10
tron
TRON (TRX) $ 0.111363

هاوینگ بیت کوین چیست؟

 

 

هاوینگ یا هالوینگ (halving) در لغت به معنی «نصف شدن» است؛ اما این کلمه در شبکه بیت کوین معنایی بیش از این با خود به‌همراه دارد. در رویداد هاوینگ بیت کوین، پاداشی که ماینرها برای استخراج هر بلاک دریافت می‌کنند نصف می‌شود که باعث ایجاد کنترل بر روی تورم و عرضه بیت کوین می‌شود. این تدابیر باعث افزایش ارزش بیت کوین و کنترل تورم می‌شود. بیت کوین از فناوری بلاک چین برای ایجاد اطلاعات تراکنش‌ها و تایید آنها استفاده می‌کند و ماینرها وظیفه تولید بلاک‌ها و تایید تراکنش‌ها را برعهده دارند.

این پاداش به دو بخش کارمزد تراکنش‌ها و پاداش استخراج بلاک تقسیم می‌شود، و هنگام هاوینگ بیت کوین، پاداش استخراج بلاک نصف می‌شود، که به کنترل تورم و کم کردن عرضه بیت کوین کمک می‌کند. اگر این مکانیسم وجود نداشت، عرضه نامحدود بیت کوین به وجود می‌آمد و تورم نامطلوبی را ایجاد می‌کرد. این اقدامات از مهم‌ترین اهداف بیت کوین جهت برطرف کردن مشکلات عرضه نامحدود در ارزهای فیات است.

 

زمان بعدی هاوینگ

 

زمان بعدی هاوینگ بیت کوین یک رویداد برنامه‌ریزی‌شده است که هر 210,000 بلاک یا تقریباً هر چهار سال رخ می‌دهد. با این حال، مدت زمان واقعی بین هاوینگ‌ها کمتر از چهار سال است. این امر به‌دلیل مفهوم‌های “هش‌ریت شبکه” و “سختی شبکه” است. هش‌ریت شبکه به توان پردازشی کل ماینرها اشاره دارد و با افزایش هش‌ریت، بلاک‌ها سریع‌تر استخراج می‌شوند.

 

برای کنترل این مسئله، از مفهوم سختی شبکه استفاده می‌شود که هر دو هفته یک‌بار تنظیم می‌شود تا زمان استخراج هر بلاک در حدود 10 دقیقه باقی بماند. اگر هش‌ریت افزایش یابد، سختی نیز افزایش می‌یابد تا زمان استخراج بلاک‌ها کاهش یابد. این باعث می‌شود که هاوینگ‌ها در زمان واقعی کمتر از چهار سال رخ دهند. این امر باعث می‌شود که متوسط زمان هاوینگ بیت کوین کمتر از چهار سال باشد. انتظار می‌رود که زمان بعدی هاوینگ بیت کوین در آوریل 2024 رخ دهد، زمانی که بلوک 840,000 برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟