tether
Tether (USDT) $ 0.999382
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,622.05
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,399.52
bnb
BNB (BNB) $ 567.04
solana
Solana (SOL) $ 155.99
xrp
XRP (XRP) $ 0.544305
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.998782
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431116
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.121493
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.96
tron
TRON (TRX) $ 0.133337

درباره بیت کوین چه می دانید؟

 

 

بیت‌کوین یک نوع ارز دیجیتال است که به عنوان وسیله ای برای انتقال ارز و انجام تراکنش های مالی در سراسر جهان استفاده می گردد. بیت‌کوین مبتنی بر فناوری بلاکچین است که به طور عمده در شبکه اینترنت استفاده می‌شود.

 

بیت کوین و ارز دیجیتال

بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال موفقیت‌آمیز و پرطرفدار در دنیا، مفهومی جدید به نام “ارز دیجیتال”را  به وجود آورد. این ارز بر اساس فناوری بلاکچین که یک سیستم توزیع‌شده است، بدون وجود واسطه ‌های مرکزی مانند بانک ‌ها یا دولت‌ ها عمل می‌کند. انتقال بیت‌کوین بین افراد با استفاده از آدرس های بیت‌کوین یا wallet، امکان پذیر است.

بیت کوین

بلاکچین در دنیای ارز های دیجیتال

بلاکچین، سیستمی است که تمامی تراکنش های انجام شده را در بلوک هایی ذخیره می‌کند. این بلاک ها به طور متوالی به یکدیگر متصل شده و با هم یک زنجیره بلاکچین را تشکیل می‌دهند. این سیستم ضمانت می‌کند که هیچ تراکنش از قبل انجام شده را نمی‌توان تغییر داده یا حذف کرد. به همین دلیل هر تراکنش در دنیای ارز های دیجیتال دارای Tx Id مختص خود می باشد.

قیمت هر واحد بیت کوین

ارزش بیت‌کوین در قالب قیمت آن به دلار یا دیگر ارز ها متغیر است. قیمت BTC تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند عرضه و تقاضا، رویداد های بازار، توسعه فناوری و اطلاعات بازار، دست خوش تغییر قرار می‌گیرد. بنابراین، قیمت بیت‌کوین ممکن است به طور مداوم تغییر کند و می‌تواند باعث سود یا ضرر برای سرمایه‌ گذاران شود. برای مثال از جدیدترین خبری که باعث نوسان قیمت بیت کوین در روزهای گذشته شده است می توان به تایید ETF اشاره کرد. در حال حاضر در زمان نگارش این مقاله هر واحد بیت کوین به قیمت 42,964.56 دلار و با رشد 2.09 درصد در 24 ساعت گذشته می باشد.

سایر ارز های دیجیتال مشابه بیت کوین

 

علاوه بر بیت کوین ارز های دیجیتال دیگری نیز وجود دارد. در زیر به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم:

 

  1. اتریوم (Ethereum): اتریوم دومین ارز دیجیتال پرطرفدار پس از بیت کوین است. آن را می توانید در بسیاری از صرافی ها خریداری کنید.

 

  1. ریپل (Ripple): ریپل یک سیستم پرداخت برمبنای بلاکچین است و ارز دیجیتال خود را نیز با نام XRP عرضه می نماید.

 

  1. لایت کوین (Litecoin): لایت کوین یک ارز دیجیتال مشابه بیتکوین است که برای انتقال سریع تر و همچنین فی تراکنش پایین تر نسبت به بیتکوین را فراهم می کند.

 

  1. بیتکوین کش (Bitcoin Cash): بیتکوین کش یا BCH نسخه ای از بیتکوین است که با هدف افزایش سرعت و قدرت بیتکوین به وجود آمد.

 

  1. کاردانو (Cardano): کاردانو یک پلتفرم بلاکچین است که قابلیت هایی مانند قراردادهای هوشمند را فراهم می کند.

 

  1. پولکادات (Polkadot): پولکادات یک پلتفرم بلاکچین چند زنجیره است که اجازه می دهد زنجیره های بلاکچین مختلف با هم ارتباط برقرار کنند.

 

  1. استلار (Stellar): استلار یک پروتکل پرداخت بین‌المللی می باشد که برمبنای بلاکچین عمل می‌کند و دارای ارز دیجیتال خود به نام لومن (Lumens) است.

 

  1. چین لینک (Chainlink): چین لینک یک پلتفرم ارتباط بین بلاکچین و داده ‌های خارجی است که اطلاعات خارجی را به برنامه ‌های هوشمند در بلاکچین ارائه می‌دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟